top of page

Obowiązki w NGO do końca stycznia 2023 roku

Styczeń to pierwszy miesiąc roku, fundacje i stowarzyszenia powinny pamiętać o obowiązkach, które spoczywają na organizacjach właśnie do końca stycznia.


Poniżej spisaliśmy to, o czym należy szczególnie pamiętać:


1. Złożenie roczne deklaracji PIT


Jeśli Twoje NGO w 2022 roku zatrudniało pracowników lub współpracowników, musisz złożyć deklaracje pracownicze do Urzędu Skarbowego. PIT pracownika wysyłamy do US tylko w formie elektronicznej.


2. Złożenie sprawozdania z realizacji projektów


Jeżeli do końca grudnia 2022 roku Twoje NGO realizowało projekty ze środków publicznych, np. ze środków samorządowych, musisz złożyć sprawozdanie. Termin ich złożenia sprawdzisz w umowie projektowej. W większości przypadków datą złożenia sprawozdania jest 30 stycznia 2023 r.


3. Księgowość w NGO


W zależności od wielkości twojego NGO, możesz zdecydować się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, jednak organizacja musi spełniać określone warunki, by móc skorzystać z UEPIK.

Ważnym aspektem księgowości w NGO jest posiadanie przez organizację polityki rachunkowości. Obowiązkowym załącznikiem do polityki rachunkowości jest plan kont. Zadbaj o uaktualnienie planu kont księgowych w Twoim NGO.


W Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych działamy dla Was! Naszą główną działalnością jest księgowość organizacji pozarządowych, którą realizujemy od A do Z. Jeśli jeszcze z nami nie współpracujesz, skontaktuj się z nami!Comments


bottom of page